تولید مثل فنچ

با سلام

بعد از مرحله جفت گیری فنچ ها ,فنچ های شما وارد مرحله تخم گذاری و نگهداری از جوجه ها میشوند.

تخم گذاری فنچ ممکن است بین 7 تا 40 روز طول بکشد, شما باید در طول این مدت از فنچهایتان مراقبت کنید.

پس از مطمئن شدن از لانه سازی صحیح و انجام تمام مواردی که در لانه سازی (مطلب لانه سازی در قسمت جفت گیری فنچ موجود است) گفته شد فنچ های شما باید در طول مدت ذکر شده تخم بگذارند.

اما اگر فنچ شما به هر دلیلی تخم نگذاشت شما باید موارد زیر را انجام بدهید:

- به فنچ هایتان غذای تخم مرغی (تخم مرغ آبپز) بدهید.

فنچهای شما عاشق این نوع غذا هستند. 3 بار در هر هفته و به مقدار مناسب (به اندازه ای که فنچ شما در طول 10 الی 12 دقیقه تمام آن را بخورد) در اختیار فنچ قرار بدهید.

بعد از تخم گذاری غذای تخم مرغی را قطع و به صورت عادی یعنی همان ارزن و آب را در اختیارشان قرار دهید.

بعد از تخم گذاری پرنده های به نوبت بر روی تخم ها می خوابند در طول این مدت موارد زیر را رعایت نمایید:

1- غذا ی تازه در اختیار فنچهایتان قرار دهید(همان ارزن کافیست,اما تازه!)

2- حواستان به ظرف آب باشد که خالی نشود.

3- از قرار دادن کاسه حمام برای فنچ ها بپرهیزید.خیس شدن پرهای پرنده موجب خرابی تخم میشود.

4- از تکان دادن لانه جدا خودداری کنید.

5- سعی کنید در طول شب لامپ اتاق را روشن نکنید.

پس از تخم گذاری که معمولا در هر دوره 1 تا 10 تخم گذاشته میشود (از این تعدا حداکثر 5 تخم سالم هستند) نوبت به نگهداری از جوجه ها میرسد.

پس از بیرون آمدن جوجه از تخم (کلا پرندگان دوره ی بیرون اومدنشون از تخم 21 روزه هست حالا گاهی اوقات دیر یا زود میشه) 1 الی 2 ماه طول میکشه تا از لونه خارج بشن.

در طول این مدت شما باید به تغذیه مناسب فنچ ها (فنچ والد) بپردازید تا بطور صیحیح بچشو پرورش بده.خودتون اصلا اقدام به غذا دادن به بچه ها نکنید چون فایده ای نداره.

غذایی که به فنچ ها میدهید به همان صورت قبل یعنی ارزن+آب+غذای تخم مرغی

غذای تخم مرغی را هر 2 روز یکبار به فنچها بدهید تا بچه ها نیز از آن از طریق والدینشان استفاده کنند.

پس از خروج فنچ ها احتمالا شما با چنین فنچ هایی مواجه هستید

بچه فنچ ها برخلاف والدین تقریبا بدون رنگ (همان رنگ خاکسزی در نوک و پرهارا دارا هستند) هستند.

حال که فنچ های شما از لانه خارج شده اند کم کم خودشان شروع به غذا خوردن میکنند که در اوایل برایشان سخت هست اما کم کم آن را یاد میگیرند.

دوران بلوغ ممکن است تا 8 ماه نیز طول بکشد اما شما پس از مدتی دوباره میتوانید از فنچهایتان بچه بگیرید.

موفق باشید.


جفت گیری فنچ

با سلام و احترام.

با مطلبی در مورد نحوه جفتگیری فنچ ها در خدمتتان هستیم.

اولین نشانه پس از انتخاب یه جفت مناسب پریدن فنچ نر روی فنچ ماده هست که از این طریق جفت گیری میکنند.(جفتت شدن فنچ ها شاید تا بیست روز هم طول بکشه .ولی من یه بار یه ماده رو انداختیم کنار نر ها و پس از چند دقیقه جفت گیری کردند.)

مثل این حالتی که قناری ها دارند.(عکس فنچ گیرم نیومد. فنچ های خودم که جفتون وگرنه ازشون عکس میگرفتم.)

نشانه دیگر تمیز کردن فنچ ها توسط یکدیگر هست. فنچ نر با نوک خود زیر نود ماده را تمیز میکند.

بعد از جفت گذاری. شروع به لانه سازی خواهند کرد. بهتر است لانه فنچ ها را در بالاترین مکان قرار دهید.

حالا از پر بال خود برای لانه سازی استفاده می کنند.در این حالت شما برای کمک به فنچ ها میتوانید از نخ گونی کنفی یا پنبه دان استفاده کنید. (اینایی که گفتم رو تو لونه نگذارید.همشون رو بریزید کف قفس تا فنچ نر و ماده با هم اونوا رو به لونه ببرن و خودشون لونشونو بسازند.گذاشتن این موارد در لانه هیچ کمکی به فنچ ها نمیکنه چون در نهایت فنچ نر اونها رو بیرون میریزه و خودش از نو لونه رو میسازه).در این مرحله توجه کنید که فنچ ها حمتا با هم همکاری داشته باشند لانه سازی در کنار هم به معنای جفت شدن هست.

پس از لانه سازی فنچ نر و ماده با هم در لانه میخوابند که این نشانه کامل جفت گیری هست. توجه کنید که حتما با هم در لانه بخوابند چون اگه فقط یکیشون تو لونه باشه نشون از داره که هنوز باهم خوب جفت و جور نشدن.

پس از خوابیند در کنار یکدیگر باید منتظر دوره تخم گذاری و تولید مثل باشید.رفتار شناسی فنچ

در رفتار شناسی فنچ اولین چیزی که قابل مشاهده است جست خیز زیاد این پرنده می باشد. فنچ ها پرندگانی پر تحرک بوده که برای انجام این تحرکات به طبع انرژی زیادی را مصرف می کنند.

همین علت باعث شده که مصرف غذای این پرنده زیاد باشد.

فنچ ها پرندگانی اجتماعی هستند و زندگی در کنار یکدیگر را دوست دارند .حتی بعضی مواقع دو نر این گونه نیز با یکدیگر سازش میکنند و ممکن است در لانه نیز با یکدیگر بخوابند. 

محل زندگی فنچ نباید کمتر از 20 اینچ باشد چون تحرک را از پرنده میگیرد کلا توصیه میشود برای فنچهایتان قفس های بزرگ را انتخاب کنید.

نوع غذا خوردن فنچ رو من خودم به شخصه نمی پسندم. ریخت و پاش زیاد داره که باید قفسش رو هر هفته تمیز کنی.

فنچ ها نیز مانند سایر پرندگان در مقابل بیماری ها زیاد دوام نمی آورند و زود مریض میشوند. نشانه های بیشتر بیماری های فنچ هم حالت خواب آلودگی, فرو بردن سر در میان پرها, افتادگی بالها و غیره میباشد. در صورت مشاهده این عوامل پرنده را به دامپزشکی ببرید.

در تولید مثل فنچ معمولا کسی دچار مشکل نمی شود. چون ساده ترین گونه از لحاظ تولید مثل کردن می باشد. افراد مبتدی اولین انتخابی که میتوانند در انتخاب یک پرنده برای تولید مثل و پرورش آسان داشته باشند فنچ هست.

نوع آواز خواندن این پرنده را بعد از خرید و نگهداری آن بهتر متوجه خواهید شد. آواز خواندن در گونه نر طولانی تر بوده و زیابیی خاص خود را دارد. آواز گونه ماده معمولا به صورت جیک جیک(تک صدا) و بسیار کوتاه می باشد.

غذای فنچ را عمدتا ارزن ریز تشکیل میدهد و به سایر غذا ها نیازی ندارد.اما افراد معمولا برای تقویت پرنده به آن سبزیجات و میوه جات مختلف میدهند.برای آشنایی بیشتر به غذای فنچ مراجعه کنید. همچنین اضافه نمودن پودر مولتی ویتامین(مخصوص پرندگان) به آب باعث تقویت پرنده میگردد. لطفا قبل از مصرف مولتی ویتامین طریقه مصرف آن را حتما بخوانید. استفاده زیادی از این پودر مشکلات ریوی را برای پرنده به بار خواهد آورد.


نژاد های مختلف فنچ

با مطلبی دیگر در مورد معرفی نژاد های مختلف فنچ درخدمتتان هستیم.

همانطور که قبلا نیز اشاره کرده بودیم بیشترین نژادی که در ایران وجود دارد مربوط به گونه فنچ راه راه هست.

و نژاد های دیگر مثل فنچ گلدین یا فنچ دم سوزنی و غیره کمتر مرسوم هستند.

به هر حال نژاد های فنچ شامل موارد زیر هست.

فنچ آوازه‌خوان

فنچ بلوطی

فنچ بنگالی

فنچ جاوه

فنچ چاشنی

فنچ راه‌راه (گورخری)

فنچ سرخ زیبا

فنچ طوطی‌وار آبی‌رخ

فنچ کشیش آفریقایی

فنچ گلدین

فنچ مونیای سر سفید

فنچ مونیای ملوکان

فنچ نواری نام های دیگر مانکین دمگاه سفید، فنچ دم سوزنی، فنچ بنگالی وحشی، فنچ پشت سفید.

منبع: http://fa.wikipedia.org/


تعیین جنسیت فنچ

برای تعیین جنست فنچ ساده ترین راه نگاه کردن به منقار پرنده می باشد

به صورتی که رنگ منقار پرنده نر نارجی بسیار پرنگ(متامیل به قرمز) هست همچنین در گونه نر فنچ رنگ و نقش پرنده بیشتر می باشد و اون رو کاملا از فنچ ماده متمایز میکنه.

به این تصویر توجه کنید


در گونه ماده این پرنده رنگ منقار نارنجی روشن و کمرنگ تر نسبت به گونه نر آن می باشد.همچنین رنگ و نقش پرنده کمتر هست به گونه ای تفاوت دو پرنده از یک دیگر به آسانی قابل تشخیص است.

به این تصویر توجه کنید


نکته:فنچ های نری نیز وجود دارند که تقریبا بدون نقش و رنگ (بیشتر رنگ سفید هستند) می باشند. و در این صورت راه تشخیص توجه به رنگ منقار پرنده می باشد.


سایر نکاتی که به شما کمک میکند خواندن پرنده نر می باشد که از جیک جیک پرنده ماده قابل تشخیص است.


و در پایان تصویری از فنچ نر و ماده


تصویر فنچ ماده:


عکس فنچ نر:


معرفی فنچ راه راه(گورخری)

با سلام

به بخش فنچ و معرفی این پرنده کوچک و دوست داشتنی رسیدیم

نمونه فنچ هایی که شما در ایران مشاهده میکنید 

بیشتر از دسته فنچ های راه راه و نمونه دیگر فنچ های گلدن و غیره هستند.

ما نیز به معرفی فنچ راه راه میپردازیم. چرا که این گونه از فنچ بیشتر بین ایرانیان مرسوم است. اغلب این فنچ را میشناسند.

فنچ راه‌راه یا سهره گورخری (انگلیسی: Zebra Finch، نام علمی:Taeniopygia guttata نام علمی قدیمی: guttata Poephila) یکی از گنجشک‌سانان با طول متوسط ۹ سانتیمتر بومی چمنزارهای استرالیا می‌باشد. با توجه به اینکه کشور استرالیا دارای سیاست درهای بسته برای صدور حیوانات به خارج می‌باشد، اغلب فنچ‌هایی که در خارج از این کشور دیده می‌شوند در استرالیا متولد نشده‌اند. فنچ‌های راه راه دارای تنوع رنگ بسیاری می‌باشند و در زمره معروفترین پرندگانی که در قفس نگهداری می‌شوند، به شمار می‌آیند. فنچ‌های راه راه حیوانات دلپذیری برای نگهداری در منزل، محل کار و کلاس درس محسوب می‌شوند. یک فنچ نر بالغ رنگین‌تر و معمولاً به راحتی از فنچ ماده قابل تشخیص است. یک فنچ نر بطور معمول دارای نوک و گونه‌های نارنجی روشن، هاشورهای سیاه و سفید در سرتاسر گلو و سینه و خال‌های قهوه‌ای در دو طرف بدن می‌باشد.

محبوبیت شدید فنچ‌های راه راه به دو خصوصیت رنگین بودن و قابلیت زاد و ولد آسان آنها نسبت داده می‌شود. معمولاً دارندگان فنچ‌ها فرصتهای مکرری برای دیدن رفتارهای جنسی، جفت گیری و تولد جوجه‌های فنچ‌ها خواهند داشت. یکی دیگر از جذابیت‌های عمده فنچ‌های راه راه صدای جیک جیک لطیف آنها می‌باشد. عده‌ای صدای شیرین و مطبوع جیک جیک فنچ‌های راه راه را بر عکس دیگر پرندگان این دسته بسیار آرامش بخش و خوش آیند توصیف کرده‌اند.

در فنچ راه راه رنگ و شکل پرنده نر و ماده با هم تفاوت دارند و می‌توان به راحتی از روی رنگ و شکل ظاهری نر و ماده را از یکدیگر تمیز داد. فنچ‌های نر معمولاً پرهای نارنجی روشنی بر روی گونه‌شان دارندو یک منقار سرخ رنگ (در مقابل منقار نارنجی ماده) و همراه با یک طرح سیاه و سفید مشخص.در برخی موارد رنگ منقار تنها گزینه بیان کننده جنسیت هست، چون رنگ نارنجی روی گونه بعضی وقتها کم رنگ می‌شود یا اصلاً از بین می‌رود. جوجه‌ها نیز معمولاً شبیه رنگ پدر و مادرشان هستند و گاهی نیز با رنگ آنها اختلاف دارند. جوجه‌های درون لانه خاکستری هستند که در برخی جاها با رنگ سفید کامل شده‌است. این اختلاف‌ها به علت جفت گیری‌های مختلف بین انواع مختلف فنچ‌ها در یک مکان خاص که آنها در کنار هم نگهداری می‌شوند مثل مغازه پرنده فروشی بروز می‌کند. به هر حال پرنده گونه نارنجی که بسیار فعال و سرسخت‌تر هستند مطمئناً یک نر جوان است و گونه‌های نارنجی نیز از دو ماهگی ظاهر می‌شوند. همچنین فنچ‌های بسیار جوان منقاری سیاه رنگ دارند و وقتی به سن بلوغ برسند رنگی می‌شود. در برخی گونه‌های دیگر نر وماده کاملاً شبیه به هم بوده و امکان تعیین جنس مقدور نمی‌باشد برای مثال در فنچ طلایی علایم چندانی برای تشخیص نر وماده وجود ندارد ولی به میزان زیادی می‌توان جنس پرنده را با بازرسی مخرج آن تعیین کرد ورنگ آن در پرنده ماده به رنگ روشن ودر پرنده نر به رنگ تیره تا مشکی است . فنچ‌های نابالغ رنگ‌شان تیره‌تر از فنچ‌های بالغ است. فقط در حالی که رنگ پرهای فنچ‌ها تیره‌تر است، می‌توان به سن تقریبی آن‌ها پی برد. فنچ‌ها در سن شش ماهگی دارای پرهای کامل شده و جثه آن‌ها همانند جثه بالغ‌ها می‌شود.

منبع نوشته معرفی: fa.wikipedia.org